Allah ile olduktan sonra; ölüm de, ömür de hoştur

Mevlana, Mesnevi

 

DİĞER GEZEGENLERDE HAYAT VAR MI?

Bu keşif dünyadaki yaşamın 6 elemente (Karbon, hidrojen, azot, oksijen, fosfor, kükürt) bağlı olması kuralını yıktı, buna arsenik de eklendi. Diğer gezegenlerde hayat olasılığı güçlendi.

 
Aynı gün akşamı bir televizyon kanalının açık oturum programında bilim adamlarının bu konu ile ilgili yaptıkları açıklamalar ilgi çekiciydi. Program akışı içinde konunun uzmanlarının bazı tespitleri, örneğin bu mikro organizmaların DNA yapısına yapılacak bir müdahale ile yeni bir canlı formunun ortaya çıkabileceğinin olasılığı, infoteizm kavramı ile çelişiyordu.

Kısaca ima edilen, yeni bir yaşam formunun var edilmesi için Tanrı enformasyonunun şart olmadığı anlamını taşıyordu. Ve doğal bir çevrenin kendi kendine mutasyonu /genetik değişimi ile yeni bir canlı formun yeni bir insan türünü ortaya çıkarabileceği dolaylı olarak ifade edilmiş oluyordu.

Oysa NASA’nın bu araştırmasını yürüten Dr. Felise Wolfe Simon “GFAJ-1 bakterisinin, sahip olduğu moleküler özelliğin nasıl bir dönüşümün sonunda elde edilmiş olduğunu bilemeyeceklerini ve bu bakterinin / mikrobun nasıl hayatta kaldığını kesin olarak ortaya konamadığını” açıklamıştı. California’nın Mono gölünde bulunan organik tortul kayaçların çekirdeklerinde bulunan bu bakteri bana göre yine yaşamın temel yapıtaşı olan enformasyon fenomeninin bir ürünüdür.

Dolayısıyla, söz konusu televizyon programında uzay alanında uzman olan bilim adamlarının Darwincilere benzer ifadelerle bu bakterinin sadece çevre mutasyonu ile ortaya çıktığı açıklamalarını kabul etmiyorum.

HT: 04.12.2010 Hürriyet

 

HABERLER

< >
 • 'Akciğer tansiyonunu diğer hastalıklarla karıştırmayın'

  Prof. Dr. Yıldızeli ,"Akciğer tansiyonu, en çok göğüs ağrısı varsa kalp krizi, nefes darlığı varsa KOAH ya da astım ile karıştırılıyor" dedi.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Akciğer Nakli Koordinatörü Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, halk arasında akciğer tansiyonu ...
  HT:13.11.2017 trthaber.com

  Devamını Oku

 • Kalbi duran donör de artık başkasına can olabilecek"

  Kalp atımsız donör" olarakCanlıdan ya da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapılan organ naklinde ihtiyacın karşılanamaması üzerine yürütülen bilimsel çalışmalarla, kalbi duran kişiden de kısa sürede özel teknoloji ile organların alınması mümkün olacak. Türkiye Organ Nakli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
  HT:13.11.2017 trthaber.com

  Devamını Oku

 • 'Grip, anne karnındaki bebeğe de zarar veriyor'

  Prof. Dr. Esin Şenol, gribin hamilelerde bebeğin sağlığını bozabileceğini söyledi.Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, havaların soğumasıyla birlikte artan gribin gebelerde ölümcül olabileceğini ve anne karnındaki bebeğin de sağlığını bozabileceğini belirtti.
  HT:13.11.2017 trthaber.com

  Devamını Oku

tüm haberler

 
hile muzik dinleyelim