Mutlu Huzurlu Başarılı Olabilme Sanatı

 

Değerli yaşam dostları,


Birey ve birey merkezli gerçekliğin keşfedilmesi, geliştirilmesi ve dönüştürülmesinde, geniş kitlelere seslenen Kişisel Gelişim eserleri; her geçen gün, daha fazla sayıda insanın ilgisini çekiyor.
Uluslararası literatürdeki çeşitli örneklerle yayın alanında dünyada kendisine seçkin yer edinmiş Kişisel Gelişim disiplininin, artık ülkemizde de bağımsız bir yayın alanına dönüştüğünü görmek sevindirici.
Kişisel Gelişim alanında ülkemizde yayınlanan ilk eserlerden olan ve yeniden gözden geçirilerek güncellenen elinizdeki bu kitap, içinde birçok açıdan 'ilkler' barındıran ve 'Kişisel Gelişim' yayıncılığı alanında bir bakıma milat olarak nitelendirilebilecek bir belgedir.
İlk basımı 1990 yılında, İstanbul'da İnkılap Yayınevi tarafından gerçekleştirilen ve benim yazarlık serüvenimde ilk telif kitabım olarak önemli bir kilometre taşı oluşturan bu eser; yazılan ve yayınlanan diğer telif kitapların yolunu açarak, Kişisel Gelişim alanında bir külliyat oluşumunun başlangıcı oldu.
Bu yeni basımda yeni konuların ilavesi ile kitabın içeriğinde kişisel huzur vurgusu pekiştirildi.
'Mutlu, Huzurlu ve Başarılı Olabilme Sanatı' adlı bu eser, ülkemizde olumlu düşünme felsefesi ve kişisel gelişim alanlarında yayınlanan ilk kitaplardan biri olmasıyla; özel, ayrıcalıklı ve nitelikli bir yere sahip.
Dile kolay, ilk basımın üzerinden yirmi yıldan fazla zaman geçmiş. Ancak yine de, kitapta sözü edilen insana dair her türlü mesele de, bu meselelere akılcı ve köklü çözüm getiren 'Olumlu Düşünme Felsefesi' nin dayandığı temeller ve önerdiği yöntemler de insanlık tarihi kadar eski, evrensel ve geçerliliği bilimsel gözlemlerle sabit.
Dolayısıyla tek başına birey olarak insandan, toplumsal bir portre olarak sosyal rol oynayan insana kadar; bu çok boyutlu meselelerin çözümünde 'olmazsa olmaz' nitelikli temel bir fenomen olan Olumlu Düşünme Sanatı ve bu sanatın asli unsurları; değil yıllar, asırlar geçse de ne önemini ne de doğruluğunu yitirmiyor.
Neden mi? Çünkü Olumlu Düşünme fenomeni; doğru ele alındığında en zor meselelerin bile kolaylıkla halledilebildiğini örnekleyen nice tarihsel doneye, portreye yaslanmakta. Yani geçerliliği bizzat yaşanmışlıkla, tecrübeyle ve her türden insani deneyimle ispatlanmış çözüm odaklı yaklaşımlar bütünü.
Bu felsefeyle bu derece başarılı sonuçlar elde edilebilmesinin temel gerekçesi; kanımca, evrensel manada varlığa ve yaşama hâkim olan prensiplerin rehberliğiyle geliştirilmiş bir yaşam deneyimleme yaklaşımı olmasında
Güncel gelişmelere göre içeriği yenilenen ve ilavelerle zenginleştirilen kitabın bu yeni edisyonudur.
Yaşamda belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz olgu olan; karşılaştığımız sorunlara yönelik doğru, cevapların bulunabilmesi ve arzu ettiğimiz maddi ve manevi isteklerimizin gerçekleşmesi için önerilen, temel bir yaşam kılavuzu olarak tanımlanabilir.
Yirmi yıl önce bu eseri kaleme alırken; mutluluğun, huzurun ve başarının ulaşılması imkânsız rüyalar olmayıp, gerçekleşmesi bize bağlı gelişmeler olduğunu, yüksek sesle dile getirmek arzusundaydım.

Sosyolojik planda insanlarımızda gözlemlediğim doğru bilgilenme ve amaca yönelik düşünme zaafından kaynaklanan, genel anlamdaki kafa karışıklığının önlenmesi önemliydi.
Bu eser üzerinden, geçerliliği bilimsel ve pratik sahada tanıtlanmış bir kavramsal ilkeler dizgesiyle, birey ve toplumun; mutluluk, huzur ve başarısına somut bir katkı sunmak ve toplumu oluşturan bireylerin, arzuladıkları türden, hedef odaklı bir yaşamın temellerini atmalarını sağlamak için çıktım yola.
Doğru düşünmek öğrenilmeliydi, düşünmek egzersizle geliştirilebilirdi.
Bu sanatta ustalaşmak için doğru ilkeleri, doğru yöntemleri ve doğru amaçları birleştirmek çok önemliydi.
Bu temel ihtiyaca yönelik olmak üzere yazdığım bu telif eserimde; 'Olumlu Düşünme Sanatı' nın bizim bireysel ve toplumsal gerçekliğimiz paralelinde, nasıl ele alınması, yaşatılması ve niçin yaşamımıza katılması gerektiğine ilişkin; uzun yıllara ve bilimsel egzersizlere dayanan düşünce, gözlem ve tecrübelerimi; birçok açıdan bütünlük sağlayacak tarz ve içerikte; bölüm bölüm, konu konu, sergilemeyi uygun buldum.
İnsanlarımızın yaşam deneyimlerine denk düşecek bağlam ve örneklerle anlattığımız konulara, zaman zaman uluslararası literatürden ve zengin yaşam deneyimlerinden de örnekler getirdim ki; karşılaştığımız sorunların ve onlara yanıt bulma istek ve ihtiyacının, hem tarihsel, hem evrensel, hem de modern yönleri ve niteliği daha iyi anlaşılsın.
Kitabın adından da anlaşılabileceği gibi, kurulması gereken ilk ve en temel bütünlük; mutluluk, huzur ve başarı arasında olmalıydı.
Hangisi diğerinin öncül sebebi olabilir, bu gerçekten düşünülesi.
Toplumsal huzur ve mutluluğumuz önemli.
Peki, tek tek bireyleri mutlu olmayan bir toplum mutlu olabilir mi? Toplumun gelişmesi bireyin gelişmesiyle, yani kişisel gelişmenin sosyal planda yaygınlaşması ile gerçekleşmez mi?
Bireyin hak ettiği mutluluğa ve refaha kavuşabilmesi için, herkese ve toplumdaki her kurum ve kuruluşa görevler düşmekte.
Bireyin haklarını korumak, toplumu geliştirmenin en doğru yolu, ancak; mutluluk, huzur, başarı özde yine bireyin kendisine bağlı.
Yaşamda 'denge'yi gerçekten sağlamak için; hem mutlu, hem huzurlu, hem de başarılı olmak, olabilmek ne derece gerçekçi, ne derece gerekli? Bu bir hayal mi, yoksa gerçekleştirilebilir bir hedef mi?
Benim bu son soruya tek bir yanıtım var; Evet, çok gerçekçi, evet çok gerekli. Evet, bu hedef pekâlâ gerçekleştirilebilir, hatta mutlaka gerçekleştirilmeli.
En karmaşık, en çetrefilli, en çelişik ikilem içeren soru ve sorunlar bile, olumlu düşünme felsefesinin ilkeleri ve yaklaşımıyla çözülebilir.
En hayalperest görünen hedefler bile, aslında imkân dâhilinde olduğu keşfedilince, ulaşılabilir amaçlara dönüşebilir.
Bireylerin gelişimine katkıda bulunmanın etkin bir yolu da, onları mutluluk, huzur ve başarı sanatı konusunda eğitmek, aydınlatmak.
İşte ben de, özde bu amaçla yola çıktım.


Umarım, ülkemizi ve ülkemizin bireylerini, mutluluk, huzur ve başarıya götürecek yolda; bu ve diğer kitaplarım vesilesiyle, küçük ama önemli bir katkı sunma amacım gerçek olur.
 

HABERLER

< >
 • 'Akciğer tansiyonunu diğer hastalıklarla karıştırmayın'

  Prof. Dr. Yıldızeli ,"Akciğer tansiyonu, en çok göğüs ağrısı varsa kalp krizi, nefes darlığı varsa KOAH ya da astım ile karıştırılıyor" dedi.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Akciğer Nakli Koordinatörü Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, halk arasında akciğer tansiyonu ...
  HT:13.11.2017 trthaber.com

  Devamını Oku

 • Kalbi duran donör de artık başkasına can olabilecek"

  Kalp atımsız donör" olarakCanlıdan ya da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapılan organ naklinde ihtiyacın karşılanamaması üzerine yürütülen bilimsel çalışmalarla, kalbi duran kişiden de kısa sürede özel teknoloji ile organların alınması mümkün olacak. Türkiye Organ Nakli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
  HT:13.11.2017 trthaber.com

  Devamını Oku

 • 'Grip, anne karnındaki bebeğe de zarar veriyor'

  Prof. Dr. Esin Şenol, gribin hamilelerde bebeğin sağlığını bozabileceğini söyledi.Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, havaların soğumasıyla birlikte artan gribin gebelerde ölümcül olabileceğini ve anne karnındaki bebeğin de sağlığını bozabileceğini belirtti.
  HT:13.11.2017 trthaber.com

  Devamını Oku

tüm haberler

 
hile muzik dinleyelim